Dni Mózgu 2013

04-03-2013 komentarzy 7

Co roku w marcu przez tydzień czasu mózgi na całym świecie prezentują dziwną aktywność. Pracują jak gdyby nigdy nic, lecz wszystkie neurony noszą odświętne krawaty i tweedowe marynarki, a między synapsami prócz neuroprzekaźników przemieszczają się gratulacje i najlepsze życzenia. Nic dziwnego, skoro ten właśnie okres nazywany jest Międzynarodowym tygodniem Mózgu. Okazja jest to niebywała, by uczestniczyć w niesamowicie ciekawych wykładach otwartych czy tak samo darmowych warsztatach.

Dzień mózgu 2013 - Warszawa

16 marca, w imieniny Miłostryja, Heryberta i Dzirżyterga, Warszawski SWPS kusi swoją ofertą za pomocą bardzo przyjemnego wizualnie plakatu.

Nie dając się tyranizować stolicy (chociaż 70% użytkowników neurotyka zdaje się z stamtąd pochodzić…) chciałbym przedstawić jeszcze nasze Trójmiasto, które również przygotowało nie lada program. Na dodatek trzydniowy! Wybiorę co ciekawsze kąski…

14 marca, Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego
Jak przesłać własne myśli maszynie? Interfejsy mózg – komputer

Podczas wykładu przybliżę Państwu zasadę działania i podstawy neurofizjologiczne, na których oparte są obecnie tworzone interfejsy mózg – komputer.

Stymulacja mózgu
Demonstracja aparatury do stymulacji elektrycznej mózgu u zwierząt. Wyznaczanie koordynat stereotaktycznych dla wybranych jąder mózgu.

Mózg 3D
Multimedialny pokaz prezentujący w trójwymiarze budowę różnych struktur mózgu człowieka. Trójwymiarowy obraz umożliwią specjalne okulary.

15 marca, Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego
Obrazowanie religijności

Prof. dr hab. med. Piotr Lass z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego będzie opowiadał o duchowości neuronów.

Co nam w mózgu gra?
Warsztat o snach pełnych muzycznych barw, o realistycznych koncertach słyszanych tylko w głowie, o nieustających i zapętlonych melodiach, które dręczą mózg.

Synestezja – słyszeć kolory, widzieć zapachy…
Na czym polega zjawisko synestezji. Ciekawostki (m.in. słynni synestetycy, kto ma predyspozycje, czy to dar, czy przekleństwo) i różne testy na synestezję.

16 marca, SWPS Sopot
Transmisja na żywo wykładów z Dnia Mózgu w SWPS we Wrocławiu

 • 10:10 – 11:10 „Zegar okołodobowy mózgu” (prof. dr. hab Elżbieta Pyza)
 • 11:10 – 12:10 „Niezwykle mózgi niezwykłych ludzi – ksztaltowanie umysłowości przy zaburzeniach, uszkodzeniach lub nietypowej budowie mozgu” (dr Magdalena Król)
 • 12:30 – 13:30 „Wielowymiarowość doświadczania bólu” (dr Edyta Szczuka)

Dzień Mózgu Trójmiasto

Samokontrola a funkcjonowanie mózgu
Wystąpienie ma na celu przedstawienie kilku pytań dotyczących użyteczności wiedzy o mózgu w wyjaśnianiu przebiegu wyższych funkcji psychicznych. Przykładem będą mechanizmy odpowiedzialne za skuteczną samokontrolę.

W sidłach własnego mózgu. Halucynacje
Warsztat ma na celu przybliżenie (część I) oraz przeprowadzenie (część II) na wolontariuszach eksperymentu Ganzfelda dotyczącego deprywacji sensorycznej.

Neuroedukacja mostem między neuronauką i edukacją
Podczas warsztatu zostaną zaprezentowane najnowsze możliwości wykorzystania wiedzy o mózgu w edukacji oraz wskazane obszary dla współpracy między naukowcami zajmującymi się mózgiem oraz nauczycielami.

A to nie wszystko! Co rusz dodawane są nowe tematy, spotkania, konkursy. Śledźcie stronę Trójmiejskich Dni Mózgu, profil na FaceBooku i tanie połączenia do Gdańska, bo będzie co oglądać! ;)

Strzałka do ikon

7 Odpowiedzi do : Dni Mózgu 2013

 1. aarraa pisze:

  Świetny program, choć psychologiem nie jestem to strasznie żałuję, że mnie na takich ciekawych wykładach nie było :D pewnie nie jedno by mnie zaskoczyło :)

 2. Mirosława pisze:

  Byłam. Polecam takie wydarzenia w Trójmieście.

 3. Dietoteczka pisze:

  Również byłem i czekam na kolejną edycję.

 4. Ada pisze:

  Ja byłam na tegorocznej edycji :) Również niesamowita

 5. Pawlo pisze:

  Trzeba dbać o nasz mózg:)

 6. Piotr pisze:

  Mało kto sie zastanawia co robić aby wykorzystywać maksymalnie możliwości naszego mózgu, a tak naprawdę od niego zależy całe nasze życie

 7. Zachęcam do zapoznania się z krótkim wpisem (ostatnia pozycja na dole) na temat potęgi mózgu, miarodajności testów IQ i umysłów geniuszy w ramach ciekawostek przyrodniczych:
  <a href=<http://besttext.pl/ciekawostki_przyrodnicze_zdumiewajace_fakty_ze_swiata_przyrody,1450

Zostaw odpowiedź

Adres nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone *

*

Możesz użyć poniższych znaczników: HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>