Co roku w marcu przez tydzień czasu mózgi na całym świecie prezentują dziwną aktywność. Pracują jak gdyby nigdy nic, lecz wszystkie neurony noszą odświętne krawaty i tweedowe marynarki, a między synapsami prócz neuroprzekaźników przemieszczają się gratulacje i najlepsze życzenia. Nic dziwnego, skoro ten właśnie okres nazywany jest Międzynarodowym tygodniem Mózgu. Okazja jest to niebywała, by uczestniczyć w niesamowicie ciekawych wykładach otwartych czy tak samo darmowych warsztatach.
16 marca, w imieniny Miłostryja, Heryberta i Dzirżyterga, Warszawski SWPS kusi swoją ofertą za pomocą bardzo przyjemnego wizualnie plakatu.
Nie dajÄ…c siÄ™ tyranizować stolicy (chociaż 70% użytkowników neurotyka zdaje siÄ™ z stamtÄ…d pochodzić…) chciaÅ‚bym przedstawić jeszcze nasze Trójmiasto, które również przygotowaÅ‚o nie lada program. Na dodatek trzydniowy! WybiorÄ™ co ciekawsze kÄ…ski…
14 marca, Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego
Jak przesÅ‚ać wÅ‚asne myÅ›li maszynie? Interfejsy mózg – komputer
Podczas wykÅ‚adu przybliżę PaÅ„stwu zasadÄ™ dziaÅ‚ania i podstawy neurofizjologiczne, na których oparte sÄ… obecnie tworzone interfejsy mózg – komputer.
Stymulacja mózgu
Demonstracja aparatury do stymulacji elektrycznej mózgu u zwierząt. Wyznaczanie koordynat stereotaktycznych dla wybranych jąder mózgu.
Mózg 3D
Multimedialny pokaz prezentujący w trójwymiarze budowę różnych struktur mózgu człowieka. Trójwymiarowy obraz umożliwią specjalne okulary.
15 marca, Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego
Obrazowanie religijności
Prof. dr hab. med. Piotr Lass z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego będzie opowiadał o duchowości neuronów.
Co nam w mózgu gra?
Warsztat o snach pełnych muzycznych barw, o realistycznych koncertach słyszanych tylko w głowie, o nieustających i zapętlonych melodiach, które dręczą mózg.
Synestezja – sÅ‚yszeć kolory, widzieć zapachy…
Na czym polega zjawisko synestezji. Ciekawostki (m.in. słynni synestetycy, kto ma predyspozycje, czy to dar, czy przekleństwo) i różne testy na synestezję.
16 marca, SWPS Sopot
Transmisja na żywo wykładów z Dnia Mózgu w SWPS we Wrocławiu
- 10:10 – 11:10 „Zegar okoÅ‚odobowy mózgu” (prof. dr. hab Elżbieta Pyza)
- 11:10 – 12:10 „Niezwykle mózgi niezwykÅ‚ych ludzi – ksztaltowanie umysÅ‚owoÅ›ci przy zaburzeniach, uszkodzeniach lub nietypowej budowie mozgu” (dr Magdalena Król)
- 12:30 – 13:30 „Wielowymiarowość doÅ›wiadczania bólu” (dr Edyta Szczuka)
Samokontrola a funkcjonowanie mózgu
Wystąpienie ma na celu przedstawienie kilku pytań dotyczących użyteczności wiedzy o mózgu w wyjaśnianiu przebiegu wyższych funkcji psychicznych. Przykładem będą mechanizmy odpowiedzialne za skuteczną samokontrolę.
W sidłach własnego mózgu. Halucynacje
Warsztat ma na celu przybliżenie (część I) oraz przeprowadzenie (część II) na wolontariuszach eksperymentu Ganzfelda dotyczącego deprywacji sensorycznej.
Neuroedukacja mostem między neuronauką i edukacją
Podczas warsztatu zostaną zaprezentowane najnowsze możliwości wykorzystania wiedzy o mózgu w edukacji oraz wskazane obszary dla współpracy między naukowcami zajmującymi się mózgiem oraz nauczycielami.
A to nie wszystko! Co rusz dodawane są nowe tematy, spotkania, konkursy. Śledźcie stronę Trójmiejskich Dni Mózgu, profil na FaceBooku i tanie połączenia do Gdańska, bo będzie co oglądać! ;)

Świetny program, choć psychologiem nie jestem to strasznie żałuję, że mnie na takich ciekawych wykładach nie było :D pewnie nie jedno by mnie zaskoczyło :)
Byłam. Polecam takie wydarzenia w Trójmieście.
Również byłem i czekam na kolejną edycję.
Ja byłam na tegorocznej edycji :) Również niesamowita
Trzeba dbać o nasz mózg:)
Mało kto sie zastanawia co robić aby wykorzystywać maksymalnie możliwości naszego mózgu, a tak naprawdę od niego zależy całe nasze życie
Zachęcam do zapoznania się z krótkim wpisem (ostatnia pozycja na dole) na temat potęgi mózgu, miarodajności testów IQ i umysłów geniuszy w ramach ciekawostek przyrodniczych:
<a href=<http://besttext.pl/ciekawostki_przyrodnicze_zdumiewajace_fakty_ze_swiata_przyrody,1450