Jak działa obrotowa tancerka? Zagadka iluzji optycznej

08-02-2010 komentarzy 57

Iluzja optyczna – obrotowa tancerka

Obrotowa tancerka jest jednym z najpopularniejszych postów na tej stronie. Pokazuje to, jak bardzo ludzie zainteresowani są iluzjami – zwłaszcza tymi niewyjaśnionymi do końca. Dzięki uprzejmości komentującej tutaj Justynides przedstawię Wam rozwiązanie zagadki.

Sama iluzja popularna była bardzo w 2008 i 2009 roku, jako prosty test sprawdzający którą półkulą mózgową pracujemy. Miałem wątpliwości co do tego opisu, a prawdziwie wyjaśnienie okazało się jeszcze prostsze. Oto i omawiany obrazek:

iluzja optyczna - złudzenia optyczne, wyjaśnienie zagadki obrotowej tancerki

Animacja została stworzona przez grafika Nobuyuki Kayaharę i polega na tym, że część osób widzi ową tancerkę jako obracającą się w lewo, a część jako obracającą się w prawo. Smaczku dodaje fakt, że sami, zwracając uwagę na pewne elementy ciała możemy zmieniać kierunek obrotu. Efekt na tyle zaskakujący, że pojawiło się pełno głosów sceptycznych – że obrazek sam zmienia się po jakimś czasie, że wszyscy zostaliśmy oszukani. I rzeczywiście, jest to oszustwo, ale nie my jesteśmy frajerami, tylko nasz wzrok.

Iluzja polega na braku szczegółów, które mogłyby charakteryzować głębie obrazka. Gdy brakuje cieni, twarzy, czy wyraźnych konturów, ruch tancerki w obie strony wygląda zupełnie tak samo. A ponieważ mózg musi w tym szalonym świecie doszukiwać się sensu, to spostrzegamy ruch tylko w jednym kierunku. Teraz wydaje się to oczywiste, ale jeśli dalej nie wierzycie, to spójrzcie na to:

obrotowa tancerka - złudzenia optyczne, iluzja optyczna

Genialne, prawda? Aż dziw, że ten sam mechanizm wykorzystuje tak prosta iluzja jak sześcian Neckera:

obrotowa tancerka - iluzja optyczna - Sześcian Neckera


Więcej:
Strona Kayahary (Polecam! Dużo więcej animacji do zabawy!)
Wikipedia
Zbiór najciekawszych iluzji optycznych

Strzałka do ikon

57 Odpowiedzi do : Jak działa obrotowa tancerka? Zagadka iluzji optycznej

 1. Pingback: Obrotowa tancerka | Neurotyk

 2. justynides pisze:

  Czyli, że nie jestem wsród 30% najlepiej rozwiniętych mentalnie osób w społeczeństwie… :D

  • ktoś pisze:

   Jak patrze na ten obrazek, na którym są trzy tancerki, to ta na środku raz kręci się w prawo, a raz w lewo. Ale kiedy patrzę na ten obrazek z jedną tancerką to kręci się cały czas w lewo.

 3. Gdy patrzę się na obrazek na którym znajdują się trzy tancerki i skupię się na tancerce po lewej wszystkie obracają się w prawo. Gdy skupię się na tej po prawej wszystkie obracają się w lewo. Gdy na tek w środku obracają się w prawo. Fajne :) .

  Jeśli dobrze rozumiem lepiej u mnie działa, przynajmniej teraz, prawa półkula mózgu?

 4. Jędrzej pisze:

  To sprawa percepcji głębi, nie dominacji półkulowej ;) Tamto wyjaśnienie było wielką ściemą ;)

 5. Pingback: Iluzje optyczne, zbiorowo | Neurotyk

 6. Czuję się oszukany :) . Bynajmniej nie przez Ciebie – wreszcie wiem o co tak naprawdę chodzi.
  Gdy zobaczyłem tutaj tę animację, zacząłem szukać jej także w innych miejscach w Internecie. We wszystkich miejscach na jakie trafiłem ludzie pisali, że to sprawa dominacji którejś z półkul mózgu.

 7. habuc pisze:

  Nie wiem czemu, ale ja widzę, że ta tancerka obraca się raz w lewo i raz w prawo, co chwile zmieniając kierunek. Coś ze mną nie tak? :D

 8. metalkoholik pisze:

  Na rozwiązanie wpadłem samemu jakiś czas temu i byłem z tego bardzo dumny. Jak dla mnie najprostszym wytłumaczeniem jest zależność: gdy patrzymy „od dołu” (np. na dół stopy) tancerka kręci się przeciwnie do ruchu wskazówek, jesli zaś patrzymy „od góry” już kręci się zgodnie. Ot cała filozofia ;)

  • coffin pisze:

   Dla jednego to będzie patrzenie to raz od góry, to od dołu a dla innego podrpanie sie po lewym, a nastepnie po prawym uchu, u innych uchwycenie efektu „przeskoku”, ale na pewno nie jest to kwestia synchronizacji półkul i nawet nie wrażenie wyczucia głębii. Wyjaśniłem to na eioba.pl

  • coffin pisze:

   Dodam jeszcze, że ci, którzy widzą tu obrót w którąkolwiek stronę mają zbyt bezwładne mózgi. Powinno sie widzieć tu tylko zmianę pozycji o 180 stopni, „bujanie” z lewej na prawą:)

 9. mikowhy pisze:

  genialne… naprawdę „zmienia” kierunek

 10. edek pisze:

  Generalnie w spostrzeganiu nie nie ma odchyleń od normy.
  Po prostu ludzie nie piszą tego, co czują i myślą, bo chcą być ORYGINALNI, aby tym sposobem zwrólcić na siebie uwagę.
  To nie groźna, ale jednak choroba zakompleksienia.

 11. Wiedmolol pisze:

  Gdy ja patrzę na te 3 obrazki na dole i skupiam się na tym środkowym to ten po prawej i ten po lewej obracają się w przeciwne strony chociaż od czasu do czasu obracają się tak samo. To dopiero fajne uczucie jak widzisz(prawie)identyczne obrazki jednocześnie obracające się inaczej :D

 12. michal_229 pisze:

  CIEŃ!! xD

 13. YantaR pisze:

  hmmmm a mnie się wydaje że ta iluzja to ściema :) popatrzcie na nogę tancerki na górze w pewnym momencie zmienia kierunek ;P

 14. @up: sam jesteś ściema – ściągnij sobie tego gifa to się przekonasz.

 15. Kręcioła pisze:

  I patrzcie jak się fajnie kręci ;)

 16. dUd pisze:

  przekreccie sobie obraz o 90st.. i co teraz widzicie?

 17. Bogdan pisze:

  Niesamowite! Po przyjrzeniu się animacjom na dole, bez problemu udaje mi się odwrócić kierunek obrotu tancerki! :D Na początku kręciła się w lewo, a teraz w dowolną stronę!

 18. MrMgr pisze:

  Wystarczy pomrugać na przemian powiekami by zmieniała kierunek obrotu.

 19. karus93 pisze:

  ładne ma cycuszki ta tancereczka

 20. ulotek pisze:

  „ładne ma cycuszki ta tancereczka”
  nareszcie ktoś normalny :D

 21. degu pisze:

  do wszystkich, którzy podniecają się tym, że obrócili tancerkę: to tylko kwestia czasu poświęconego na wpatrywanie się w nią, prędzej czy później każdemu się uda…

 22. frania1977 pisze:

  genialne, ale mózg ludzki potrafi płatać figle.

 23. vhkbf pisze:

  A ja się tyle razy zastanawiałem o co ludziom chodzi z tą tancerką :)
  Raczej liczyłem na jakiś wirus (jak ktoś kliknie) lub coś w tym rodzaju.

  A tu taka niesamowita sprawa. I tancerka też się grafikowi udała :D

 24. Pingback: Jak dziala obrotowa tancerka? « Blog – Trustee.pl

 25. Emanuel pisze:

  Swietnie wytłumaczona ta, bądź co bądź, genialna animacja! Moje uznanie!

 26. am pisze:

  można obrócić tancerkę w którąkolwiek stronę ale popatrzcie na cień – on kręci się tylko w jedną – to jest właśnie rozwiązanie zagadki

 27. radzio pisze:

  Ne ma czegoś takiego jak obrót w lewo bądź w prawo, tylko zgodnie z ruchem wskazówek zegara bądź przeciwnie. Moim zdaniem tancerka obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

 28. pHarry pisze:

  Hej Radzio. Jest cos takiego jak „obrót w lewo bądź w prawo”! No wlasnie w tym zagadnieniu wystepuje :) I chyba jest zrozumiale, ze ruch prawoskretny znaczy „zgodnie z ruchem wskazówek zegara”. Skoro nikogo tu nie wprowadza to w blad, to chyba moze zostac taka prosta terminologia. A jesli kogos to drazni, to jego problem.

  W kwestiach obiektywnych to wydaje sie oczywiste, ze tu rzeczywiscie brak elementow glebi. Nie zgodze sie, ze jest „brak wyraźnych konturów”. Wlasnie same kontury sa! Do tego brak perspektywy wzmocniony tym poruszaniem sie tancerki gora-dol.
  Ale tak jak juz tu kilkukrotnie wspominano, jest cien. On sugeruje, ze obrot jest w lewo.

  Nie zmienia to faktu, ze dla mnie obraca sie pani zdecydowanie w prawo. Nie pomagaja zadne wspomniane tu techniki, rowniez zamykanie oczu i wyobrazanie sobie obrotu przeciwnego. Mi akurat „pomaga” spojrzenie nieco na prawo od monitora. Ale i tak po chwili wraca franca to „wlasciwego” kierunku :) Nikt tu nie wytlumaczyl skad sie bierze ta tendencja do postrzegania jednej mozliwosci. Moze jednak rzeczywiscie to wynika z tych polkul?

  Potwierdzam – bardzo zgrabna figura jest :)

 29. Karolina pisze:

  To jest bardzo proste. Może wytłumaczę jak dojść do „zrozumienia” tej animacji. Trzeba się zapatrzeć na tancerkę po stronie lewej. Wtedy wydaje się nam że wszystkie baletnice obracają się w tą samą stronę. Ale to nie prawda gdyż tancerka po lewej stronie obraca się w lewo a tancerka z prawej strony w prawo. Otóż spójrzmy jeszcze raz na tancerkę po lewej stronie i skupmy równocześnie uwagę na prawą nogę tancerki po lewej stronie. Zobaczymy że tancerka lewa obraca się w lewą stronę a prawa w prawą.Chodzi o to ze z powodu braku szczegółów w momencie gdy nogi tancerki się krzyżują nie wiadomo czy baletnica jest przodem czy tyłem.
  Można to też sprawdzić w taki sposób :
  Nagrać te obroty na aparat cyfrowy i odtworzyć na telewizorze. Faktycznie będzie się obracać. Potem trzeba spowolnić klatki i okaże się, że wykonuje tylko półobroty i to widoczne dla kilku osób jednocześnie.

  Dziękuję.
  P.S. Mam 12 lat i potrafię to „ogarnąć” a niektórzy nadal nie kapują..

  • jowi pisze:

   a dla mnie odwrotnie. Lewa w prawo, prawa w lewo. Srodkowa różnie.

 30. cien pisze:

  wielkie joł. jeszcze za mało wiesz żeby nie kapować. poczekaj kilka lat i znów spojrz na ten obrazek. nie bedziesz kapowac. Sie nie podniecaj.

 31. wiola pisze:

  W całej tej animacji jest jeden poważny błąd, który mnie osobiście bardzo irytuje.Jak patrzy się na tancerkę na trzecim obrazku to widać, że jej stopa – ta na której stoi, w trakcie obrotu wykręca się w kierunku zupełnie nie prawdopodobnych, w rzeczywistości. Obrót nie do wykonania, patrząc na nasze możliwości anatomiczne. Kobieta guma – chyba :)Może komuś się udało?:)

 32. Alexa pisze:

  Jak dla mnie najczęściej kręci się w prawo, ale zdarza się, że widzę iż obraca się w lewo. Wszystko zależy od tego jak „rozpocznę” oglądanie. Jeżeli przyjmę, że tancerka stoi na swej lewej nodze to obraca się w prawo, jeśli natomiast przyjmę, że stoi na prawej – będzie obracać się w lewo.
  Dzięki…

 33. alex pisze:

  zawsze powtarzalem, ze swiat jest iluzja…

 34. architektura pisze:

  Moja lewa stopa. Wszystko jest względne. Nawet to w jakim jesteś nastroju ma wpływ na obroty tancereczki – jednak nie sięgaj po telefon, by dowiedzieć się na tej podstawie kim jesteś – to tak jak z SMS’em do wróżbity gdzie podajesz swój znak zodiaku – tam masz przynajmniej wróżbę dotycząca 1/12 populacji – w tym przypadku 1/2 :) .

  A rzeczywiście wszystko jest przedstawieniem i wiele rzeczy jest nieistotnych.

 35. Gestapo językowe pisze:

  Nie powinno być „niewyjaśnionymi”?

 36. Jędrzej pisze:

  Drogie Gestapo, dzięki za wychwycenie błędu ;)

 37. Ania pisze:

  ja widzę tak… 1 obrazek tancerka kręci się w prawo, w środku w tez w prawo, 3 obrazek w lewo i nie ważne jest na jakim obrazku skupię wzrok… to co to oznacza?

 38. inka pisze:

  jak po raz 1 popatrzylam to w prawo mi sie caly czas krecilo. I nie moglam zmienic kierunku. a potme jak popatrzylam na te 3 animacje i sie przypatrzylam,, to potem w tym duzym obrazku baletnica zaczela mi sie obracac w 2 strony …. nie wiem,, czemu

 39. pamejudd pisze:

  Wciaz czekam na wyjasnienie tej iluzji ;-)

  Proponuje haslo kluczowe: „przesuniecie obrazu na siatkowce”. Moze ono dac cien pojecia, dlaczego kierunek obrotu tancerki regulowac mozna ruchami oczu ;-)

 40. MentalnyMorderca pisze:

  śmieszna ta manipulacja i jeszcze śmieszniejsze wasze wypociny (opóczy jednego wyjątku). Ja wiem, a wam pozostawiam do wierzenia (bo nic innego nie umiecie):

  1. Na głównej animiacji tancerka kręci się tylko w jedną stonę (lewo) cień jest ostatecznym dowodem (cień nie myli), a tu zawsze kręci się w lewo jabys nie patrzał!!!!!!!!!
  2. Na animiacjach niżej (tych trzech) tancerka ma odwróconą figurę, tzn. na lewej animacji stoi na lewej nodze, natomiast na prawej animacji stoi na prawej nodze.
  3. Na tych małych aniamcjach cień ma zawsze taką samą średnicę, natomiast na głównej animacji cień ma różną średnicę i różne kąty padania.

  To tyle ode mnie, i generalnie w d..pie mam to, którę półkoulą myśle, bardziej martwi mnie to, że otaczają mnie ludzie co wogóle nie myślą, a twierdzą, że myślą.

  Pozdro dla bydła

  • patriota_polak pisze:

   Jesteś bardzo niewychowany i wulgarny, a do tego w prosty sposób dajesz się manipulować kompletnie nic nie wiedząc. Tak naprawdę obrazek jest płaski, a tancerka się nie obraca, tylko jest to sekwencja następujących po sobie płaskich obrazków. Jak spojrzysz na sam cień to porusza się on tylko w jednej płaszczyźnie. Wrażenie obrotu sprawia nasz mózg, który przyzwyczaił się do ciągu przyczynowo-skutkowego i wypełnia luki w rzeczywistości, dlatego nie widzimy klatek tylko ruch płynny. Na tym opiera się cała grafika komputerowa.

 41. MentalnyMorderca pisze:

  Ps. Na lewej animacji kobieta ma głowę przechyloną do prawego ramienia,

  natomiast na prawej aniamcji głowę ma przechyloną do lewego ramienia ;-)

 42. Julia pisze:

  Ja mam tak, że muszę się wpatrzyć w tancerkę, potem „mocno” mrugnąć i się kręci w drugą stronę, ale to nie zawsze działa :)

 43. kóra bo kogót pisze:

  a mi ta tancerka stoi w miejcu eni kiwa sie w zadna storne tylko macgha noga to co to znqczy?

 44. anna pisze:

  jak dla mnie jedna kreci sie w prawo a dwie w lewo w tym samym czasie, to jest dopiero zagadka… a moze czas na okulary?

 45. Annia pajeczno pisze:

  Świetna animacja, mimo iż wytłumaczona to nadal kręci się jak chce

 46. Deve pisze:

  Tancerka kręci się na prawej nodze, co widać dzięki czwartej klatce, która zostania niedokładnie orobiona:
  http://www.imageupload.co.uk/image/5KL1

  Wyraźnie tam widać która noga jest z przodu. Analizując kolejne klatki można stwierdzić w którą stronę się porusza.

  I to się zgadza z kierunkiem cienia którego też się nie oszuka :)

  • Deve pisze:

   Uzupełnienie:

   Na obrazku z wikipedii jest to trzynasta klatka:
   http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/34/Spinning_Dancer_-_Frames.png

   Dzięki temu oczywiście wiemy, że tancerka kręci się w lewo.

   A kierunek cienia jest jednak guzik warty.

  • patriota_polak pisze:

   Klatka którą załączyłeś jest dowodem na to co mówiłem wcześniej. Rysunek jest płaski i to czy tancerka stoi na prawej nodze, czy na lewej również zależy od punktu patrzenia. Właśnie na tym opiera się ta cała iluzja. Ponieważ brak punktów szczególnych co zostało opisane w artykule nie da się jednoznacznie określić, czy na tej klatce tancerka stoi do nas przodem czy tyłem. Jeżeli wyobrazimy sobie, że stoi do nas tyłem to faktycznie stoi na prawej nodze. Jeżeli natomiast wyobrazimy sobie, że stoi przodem to wtedy stoi już na lewej nodze, a prawą wymachuje przed siebie. Wystarczy skupić się na samych nogach i nie patrzeć na tułów lub edytować obrazek i w miejscu głowy wkleić sobie czyjąś twarz.

 47. Kuba pisze:

  A teraz pytanie techniczne: w którą stronę NA PRAWDĘ kręci się tancerka, tak pattrząc pod względęm technicznym, bo to animacja komputerowa i w kręci się przecież tylko w jedną stronę a nie obie naraz. Resztę interpretuje mózg. to w którą na prawdę?

 48. Zuzka pisze:

  Dzięki za wyjaśnienie :)

Zostaw odpowiedź

Adres nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone *

*

Możesz użyć poniższych znaczników: HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>